Haber

Ukrayna’da Kakhovka barajının çökmesi sonrası sel felaketi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Kakhovka barajının çökmesinin ardından 40 yerleşim yerinde su baskınlarının meydana geldiğini ve on binlerce kişiye acil yardım ulaştırılması gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreterinin İnsani İşler ve Acil Yardım Koordinatörü Griffiths, Ukrayna’nın güneyindeki Kakhova barajının çökmesinin ardından yaşanan gelişmelere ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nde açıklamalarda bulundu. Olayları bir felaket olarak değerlendiren Griffiths, bu felaketin büyüklüğünün ancak birkaç gün sonra anlaşılabileceğini söyledi. “Ukrayna’nın güneyinde cephe hattının her iki tarafında yaşayan binlerce insanın evlerini, yiyeceklerini, temiz sularını ve geçim kaynaklarını kaybedecekleri ve bunun ciddi ve geniş kapsamlı sonuçları olacağı şimdiden belli. Barajın oluşturduğu Kakhovka Rezervuarı bir can damarı. bölge ve sadece Herson’da değil, aynı zamanda Zaporizhia ve Zaporozhye’de de var” dedi Griffiths. “Dnipro, bölgelerdeki milyonlarca insan için de kritik bir su kaynağı. Ukraynalı yetkililer, Herson bölgesindeki en az 40 yerleşim yerinin sular altında kaldığını veya kısmen sular altında kaldığını bildiriyor. Önümüzdeki günlerde bu sayının artması bekleniyor.” .

HERSON’DA 1366 KİŞİ TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Ukrayna Ulusal Polisinden yapılan açıklamada, 6 Haziran saat 21.00 prestijiyle Herson kentindeki riskli bölgelerden 1366 kişinin tahliye edildiği belirtildi. Açıklamada, 862 polisin bölgede görev yaptığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu