Haber

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vaha Seçer, KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünü kutladı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 40’ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlama resepsiyonuna katılarak, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli’yi tebrik etti.

Tebrik resepsiyonunda konuşan Önder Seçer, Kıbrıs Türk halkının uzun yıllar süren çabalar sonucunda bu günlere ulaştığını ve 40 yıllık bir cumhuriyet tecrübesine sahip olduğunu belirtti. Kıbrıs Türkü’nün Türkiye için özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Seçer, “86 milyon, her vatandaş bunu hissediyor. Cumhuriyeti kurduktan sonra onu kurumlarıyla ve demokrasisiyle taçlandırmak, daha güçlü bir devlet haline getirmek, her şeyden önce Kıbrıs’ın Kıbrıs’a yerleşmesini sağlamak. KKTC tüm dünyada tanınmaktadır, artık KKTC’nin önceliğidir.” “Onların temel hedefleri olduğunu biliyorum. Sizi tebrik ediyor, çalışmalarınızda başarılar ve bu hedef doğrultusunda mücadele etmenizi diliyorum” dedi.

“Mutlu 40 yıllarınız olsun”

Mersin’in kardeş ülke Kıbrıs’a çok yakın bir coğrafyada olduğuna işaret eden Seçer, “Geçenlerde meclis üyelerimizle KKTC’yi ziyaret ettik. Oradaki belediyelerimizle işbirliği konusunda karşılıklı görüşmeler yaptık. Belediyelerimize öncülük etmek istediğimizi belirttik. Özellikle iyi insan kaynağının yetiştirilmesi açısından, “Yakında Gazimağusa Belediyesi’nden bazı bürokrat, tekniker ve mühendisler, Mersin Su ve Kanalizasyon Yönetimi’nin işleyişi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin doğru uygulamaları konusunda değerli çalışmalara imza atacaklar. Bir süreliğine misafirimiz olacaklar. Tekrardan bayramınızı tebrik ediyorum, daha nice 40 yıllar olsun” dedi.

“Umarım bir 100 yıla daha ulaşırız”

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. yüzyıla girerken, evlat vatan KKTC’nin de 40. yılını kutladığını belirtti. Mendeli, “İnşallah bir 100 yıla daha ulaşırız. Böylesine kıymetli ve anlamlı bir günde sizleri Başkonsolosluğumuzda görmekten büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Kıbrıs Türk halkı bugünlerde kolay günler geçirmedi, kolay kolay atlatamadı. vazgeçip çabalarına devam ettiler.Sonunda 15 Kasım 1983’te Cumhuriyetimizi ilan ettik.”Bugün devletimize baktığımızda bütün kurum ve kuruluşlarıyla dimdik ayakta duran bir devlettir. Dün olduğu gibi bugün de vatanımızla omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. İnşallah daha nice yıllara, 40 yıllara ulaşırız” dedi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu