Haber

Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yapılan liderlik seçimini eski Dışişleri Bakanı Christodoulides kazandı.

Bugün yapılan seçimlerde oyların yüzde 51,9’unu alan eski Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulides, GKRY’de yapılan liderlik seçimini ikinci tura kaldı.

GKRY’de 5 Şubat’ta yapılan liderlik seçimleri, 14 adaydan hiçbiri yüzde 50’den fazla oy alamayınca ikinci tura kaldı. Bugün yapılan ikinci turda, ilk turda oyların yüzde 32’sini alan eski Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile yüzde 29,6 oy alan bağımsız sol aday Andreas Mavroyannis yarıştı. Sandıkların kapanmasının ardından yapılan oy sayımında, 49 yaşındaki Christodoulides oyların yüzde 51,9’unu alarak Kıbrıs Rum Yönetimi’nin en genç lideri oldu. Christodoulides’in rakibi 66 yaşındaki Mavroyiannis oyların yüzde 48,1’ini aldı.

Yenilgiyi kabul eden Mavroyannis, Christodoulides’i tebrik ederek, “Bu gece uzun ama güzel bir yolculuğun sonu. Benimle seyahat eden herkese tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum.”

Christodoulides oylamadan önce “En önemli şey, seçimlerin ertesi günü hepimizin birlik olmamızdır.” dedi.

2013 yılından bu yana iki dönem Kıbrıs Rum Yönetimi’nin lideri olan Nikos Anastasiadis, yasa gereği 3’üncü devir teslim için aday olmadı. – LEFKOŞA

hozatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu