Haber

İsveç ile Rusya arasında NATO gerilimi tırmanıyor

İsveç’in NATO’ya katılması halinde Rusya’dan olası misillemeler açısından “meşru hedef” olacağını söyleyen Rusya Büyükelçisi, İsveç Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Rusya’nın Stockholm Büyükelçisi Viktor Tatarintsev’den bu açıklamayla ilgili açıklama isteneceğini açıkladı. Billström, TT haber ajansına “İsveç’in güvenlik politikasını başkaları değil, yalnızca İsveç hükümeti belirliyor” dedi.

Tatarintsev dün yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO’ya katılarak “daha sadık bir ülke” olmak yerine “uçuruma doğru açık bir adım atacağını” söyledi. Rusya Büyükelçisi, NATO’nun yeni üyelerinin karşılaşabileceği misillemeler arasında “askeri” adımların da yer aldığını belirtti.

İsveç ve Finlandiya’nın katılım süreci

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından onlarca yıllık askeri tarafsızlık ilkesini terk ederek Mayıs 2022’de NATO’ya katılmak için ortak başvuruda bulundu. Finlandiya ve İsveç’in üye olabilmesi için NATO bünyesinde 30 ülkenin onayı gerekiyor.

Türkiye ve Macaristan dışındaki NATO üyeleri, İsveç’in üyeliği için meclis onayı verdi.

Finlandiya’nın üyeliği bu hafta başlarında Macaristan parlamentosundan geçti. Ancak İsveç’in üyeliğinin Macaristan parlamentosunda ne zaman oylanacağı konusundaki belirsizlik sürüyor. Macar hükümeti, İsveç makamlarının Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın politikalarına yönelik eleştirilerinden rahatsız.

Finlandiya’nın NATO üyeliğinin yakın gelecekte Türkiye tarafından onaylanması bekleniyor. Türkiye, İsveç’in üyeliğini onaylamak için Stockholm’den terör örgütleriyle mücadelede daha somut adımlar beklediğini belirtiyor.

DW,AP,AFP/CO,HS

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

haberorhangazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu