Haber

Filistin Yönetimi Şeyh: “Barışçıl direnişe hâlâ tamamen bağlıyız”

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Sekreteri Hüseyin el-Şeyh, barışçıl direnişi sürdüreceklerini belirterek, “Filistinlilerin İsrail’in ihlallerine karşı tepkilerini engelleyemeyeceklerini” söyledi.

Suudi Arabistan’ın Al-Arabiyye televizyon kanalına konuşan Şeyh, 26 Şubat’ta Ürdün’ün Akabe kentinde gerçekleştirilen güvenlik toplantısının ardından sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şeyh, “Filistin’de yaşananlar, Filistin halkına yönelik şiddet ve ihlallere bir tepkidir. Filistinlilerin tepkilerinin birçoğu, artık bu duruma dayanamayan Filistinlilerin bireysel tepkileridir.” söz konusu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da Nablus ve Cenin’deki katliamları ve Havara’da Filistinlilerin evlerinin yakılmasını hatırlatan Şeyh, “İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına ve kötülüklerine Filistinlilerin tepki göstermesine kim engel olabilir?” dedi.

Şeyh, “Resmi olarak barışçıl direnişe hâlâ tamamen bağlıyız. Bu durumun İsrail’i utandırdığını görüyoruz” dedi. dedi.

Akabe’de güvenlik toplantısı

İsrail ile Filistin arasında son 2 aydır tırmanan gerilimi yaklaşan Ramazan ayı öncesinde azaltmak amacıyla 26 Şubat’ta Ürdün’ün Akabe kentinde güvenlik toplantısı düzenlendi.

Filistin, İsrail, Ürdün, ABD ve Mısır’ın katılımıyla gerçekleştirilen güvenlik toplantısının ardından yapılan kapanış bildirisinde, “Filistin yönetimi ve İsrail hükümeti, 3 yıllık tek taraflı eylemleri durdurmaya hazır olduklarını teyit etti. 6 aya kadar”.

Tek taraflı eylemlerin durdurulmasının, İsrail hükümetinin 4 ay boyunca yeni yerleşim birimlerinin inşasını görüşmemesi ve 6 ay boyunca yasadışı yerleşim birimlerine onay vermemesi anlamına geldiği kaydedildi.

Akabe görüşmesinin, barış görüşmelerinin kesildiği 2014 yılından bu yana İsrail ile Filistin arasında ilk açık görüşme olduğu belirtiliyor.

habermarmaraereglisi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu