Ekonomi

Yapay zekanın desteğiyle küresel akıllı telefon satışları 2024’te %3 artacak

Counterpoint Research tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, küresel akıllı telefon pazarı 2024 yılında %3’lük bir büyüme göstermeye hazırlanıyor. Beklenen bu toparlanma, tüketicilerin harcamalarını kısmasına neden olan ekonomik belirsizliklere atfedilen geçen yılki sevkiyatlardaki %4’ten fazla düşüşün ardından geldi.

Hindistan, Orta Doğu ve Afrika dahil olmak üzere gelişmekte olan pazarların, özellikle bütçe-ekonomi akıllı telefon segmentinde bu büyümeye önemli katkıda bulunacağı tahmin edilmektedir. Fiyatı 150 ila 249 dolar arasında değişen cihazları kapsayan bu sektörde, 2023 yılında yaşanan daralmanın ardından talepte %11’lik bir artış bekleniyor.

Karayipler ve Latin Amerika gibi bölgelerin de enflasyonun düşmesi ve yerel para birimlerinin istikrar kazanmasından faydalanarak artan talebe katkıda bulunacağı tahmin ediliyor.

Bütçe segmentinin büyümesi, Oppo, Vivo ve OTC:XIACF (Xiaomi) gibi Çinli üreticiler arasındaki yoğun rekabetin yanı sıra BT cihazlarına olan talebin yeniden canlanmasıyla da destekleniyor.

Pazarın üst ucunda, 600 ila 799 dolar arasında fiyatlandırılan premium akıllı telefonların %17’lik önemli bir büyümeye tanık olacağı tahmin ediliyor. Üretken yapay zeka teknolojisinin entegrasyonu ve katlanabilir telefonların artan popülaritesinin, tüketicilerin bu daha pahalı modellere olan ilgisini artırması bekleniyor.

Premium pazarda NASDAQ:AAPL (Apple (NASDAQ:AAPL)) ve Huawei’nin lider olarak öne çıkması bekleniyor. Apple’ın özellikle gelişmekte olan pazarlarda iPhone’lara yönelik istikrarlı talepten faydalanması muhtemel.

Huawei’nin rekabeti nedeniyle yılın ilk altı haftasında Çin’deki iPhone satışlarında %24’lük bir düşüş olmasına rağmen, Apple güçlü bir rakip olmaya devam ediyor. Huawei’nin 5G Kirin yonga setinin piyasaya sürülmesiyle Çin pazarındaki sağlam konumunu sürdürmesi bekleniyor.

Ayrı bir gelişme olarak, Apple’ın Google (NASDAQ:GOOGL)’ın NASDAQ:GOOGL (Google) Gemini yapay zeka motorunu iPhone’a entegre etmek için görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor ki bu Apple’ın premium cihazlarının cazibesini daha da artırabilecek bir hamle.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu