Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,2 düşüşle 4.921,00 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,2 altında, 4.921,00 düzeyinden süreç gördü.

Dün satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 6,4 altında 4.929,75 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise yatay seyretti.

Analistler, artan resesyon ve enflasyon telaşlarıyla global hisse piyasaların karışık seyrettiğini bildirdi.

ABD’nin tahvil piyasalarında uzun dönemli varlıklarda satış baskısı öne çıkarken, gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 alık hazine bonosu getirisi ortasındaki fark eksi 30 baz puana geriledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aralık toplantısında yüzde 81 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 19 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Piyasa İştirakçileri Anketi, yurt dışında ise ABD’de ikinci el konut satışları verilerinin takip edileceğini belirten analistler, Fed ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin de yatırımcıların odağında olduğunu söyledi.

Analistler, piyasalar kapandıktan sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’ye ait değerlendirmesinin yayımlanmasının beklendiğini söz ederek, teknik açıdan endeks kontratında 4.870 ve 4.835 düzeylerinin dayanak, 4.950 ve 5.000 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu