Ekonomi

Üç Japon bankası stablecoin denemelerine başladı

Perşembe günü yapılan bir basın açıklamasına göre, Japonya’daki üç banka yasal gereklilikleri karşılayan bir sistem kurmaya ve stablecoin ödemelerini deneyecek.

Tokyo Kiraboshi Finans Grubu, Minna no Bank ve The Şikoku Bankası denemelerini Web3 altyapı firması olan GU Technologies tarafından geliştirilen sistem üzerinde gerçekleştirecek. Japan Open Chain adlı sistem makalelere uygun bir biçimde geliştirildi. Tıpkı bu sistem gibi, EthereumTamamen uyumlu olmanın yanı sıra halka açık bir blockchain misyonu görüyor.

bankalar, “Her bankanın kendi stablecoin’i olacak. Bu şekilde MetaMask gibi hangi Ethereum cüzdanlarının uyumlu olduğunu göreceğiz.”açıklamalarda bulundu.

Bu gelişmeler doğrultusunda Japonya da stablecoin’lere izin verme yolunda ilerliyor. 2022’de milyarlarca dolaralgoritmik stablecoin veren arazi büyük bir çöküş yaşamıştı. Olayın ardından parlamento, yatırımcıları korumayı amaçlayan stablecoin’lere özgü bir dizi kural çıkardı. Hükümet ayrıca ülke dışında piyasaya sürülen stabilcoinlerin yerel borsalarda satışa çıkarılmasına izin vermeyi planlıyor. Uygulanacak kurallar arasında stablecoin ticareti ile ilgilenen borsaların yapması gereken özel bir lisans başvurusu da bulunuyor.

Basın açıklamasına göre, varlıklar tarafından desteklenen stabilcoinlerin çıkarılması için “kavram kanıtı” denemeleri çoktan başladı.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu