Haber

“Staj ve çıraklık sigortası başlangıç ​​sayılmalı”

KONYA (İGFA) – Konyalı staj ve çıraklık sigortası mağdurları “Staj-Çıraklık Sigortası Başlasın” kampanyasını sürdürüyor. Staj ve çıraklık sigortası mağduru işçiler, STK ziyaretleri, çalıştaylar, televizyon programları ve sosyal medyadaki kampanyalar aracılığıyla iktidar ve muhalefet partilerini ziyaret ederek seslerini duyurmaya çalışıyor. Hem iktidar ortaklarından hem de muhalefetten destek alan staj ve çıraklık mağdurları, Türkiye’nin yeni yüzyılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu mağduriyeti bir an önce gidereceğine inanarak müjdeli haber bekliyor.

“EMEKLİLİKTE SAYILMAYAN SİGORTA HAK KAYBIDIR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Konya Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği Lideri İmdat Yüğrük, meslek liselerinin ara eleman ihtiyacını karşıladığını, Konya gibi sanayisi gelişmiş bir ilde buna ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yüğrük, “Ülkemizde ara eleman sıkıntısının her geçen gün arttığı bu zor günlerde, hem velilerin hem de öğrencilerin meslek liselerine gitmesini teşvik etmek ve teşvik etmek şarttır.” söz konusu.

-CUMHURBAŞKANIMIZDAN İYİ HAYIRLI BEKLİYORUZ

Önder Yüğrük, özellikle staj ve çıraklıklarda fiili çalışmaya dayalı sigortanın emekliliğe başlangıç ​​olarak değerlendirilmemesinin büyük bir hak kaybı olduğunu belirterek; “Staj ve çıraklık döneminde sağlanan sigorta emekliliğin başlangıcı sayılmalıdır. Bir ülkenin gelişip ilerlemesi için doktorların, avukatların, mühendislerin yanı sıra iyi eğitimli ara elemanlara da ihtiyacı vardır. Konya’da hem iktidar ortaklarından hem de muhalefetten destek alıyoruz. Türkiye’nin yeni yüzyılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu mağduriyeti en kısa sürede gidereceğine inanıyoruz. Kendisinden güzel haberler bekliyoruz. “dedi.

STAJ SİGORTASININ GEÇERLİ OLMADIĞINI BİLİYORUM; ÇALIŞTIM VE KENDİ SİGORTAMI KURDUM

1991 yılında Konya Fatih Endüstri Meslek Lisesi elektronik bölümünde öğrenciyken zorunlu staj yapan Zekeriya Bekdik, haftada iki gün okula gittiğini, üç gün staj yaptığını söyledi.

Ticaret Lisesi öğretmenlerine verilen Sigorta Kayıt Kartları ile ilgili olarak, “Sigortanız bu SSK kartıyla başladı.” Bunun değerini emekli olduğunuzda anlayacaksınız dediler. Ama hiçbir zaman böyle olmadı.” Bekdik, kendisinin ve yüzbinlerce arkadaşının büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Staj sigortasının uzun vadeli sigorta branşlarına başlangıç ​​sayılmadığını yıllar sonra öğrendiğini kaydeden 2 çocuk babası Bekdik, “Stajımın sigortaya başlangıç ​​sayılmadığını bilseydim, yapardım. Bir işyerinde çalıştım ve kendi sigortamı kurdum. Staj sigortası mağdurlarına borç alma hakkı verilmeli ve stajları sigortanın başlangıcı olarak değerlendirilmelidir. Şu anda SGK’daki sigorta numaramız stajımız sırasında bize verilen numaradır. E-Devlet’te görünen ilk işe giriş tarihi aynı zamanda staj başlangıç ​​tarihimizdir ve bazı nedenlerden dolayı emekliliğe sayılmamaktadır. “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu