Ekonomi

SPP, ABD elektrik şebekesi bölgelerini birleştirmeyi hedefliyor

ABD’nin merkezi elektrik şebekesi operatörü Southwest Power Pool (NASDAQ:POOL), bugün yaptığı açıklamada bölgesel iletim organizasyonu (RTO) olarak sunduğu hizmetleri batıdaki kuruluşları da kapsayacak şekilde genişletmek için onay talebinde bulunduğunu duyurdu. Salı günü Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’na (FERC) sunulan tarife değişikliklerini içeren bu hamle, SPP’nin hem doğu hem de batı ara bağlantılarında tam RTO hizmetleri sunmasını sağlayacak ve bu da ABD’deki herhangi bir kuruluş için bir ilk olacak.

Arkansas merkezli operatör, bu genişlemenin Arizona, Colorado, Utah ve Wyoming’de bulunan yeni batı üyeleri için yıllık 200 milyon doların üzerinde fayda sağlayacağını öngörüyor. Bu, mevcut üyelerinin şu anda yararlandığı 2.8 milyar dolarlık faydaya ek olarak gerçekleşecek. RTO’lar geniş bölgelerdeki elektrik iletiminin yönetilmesinde kritik öneme sahiptir ve genişlemenin elektrik şebekesinin güvenilirliğini, verimliliğini ve dayanıklılığını artırması beklenmektedir; bu da ilgili tüm taraflar için önemli maliyet tasarrufları ve faydalar sağlayabilir.

Colorado Springs Utilities CEO’su Travas Deal genişlemenin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “RTO, emisyon azaltma hedeflerimize ulaşmamıza, daha fazla yenilenebilir enerji eklememize, müşteri maliyetlerini yönetmemize ve elektrik şebekemizin güvenilirliğini sağlamamıza yardımcı olacak bölgesel iletim ve üretim kaynaklarına benzeri görülmemiş bir erişim sunuyor.”

SPP, 20 Ekim 2020’den bu yana RTO üyeliğinin faydalarını ve gereksinimlerini değerlendirmek için ilgili taraflarla aktif olarak çalışmaktadır. SPP RTO’nun önerilen genişlemesinin 1 Nisan 2026’da faaliyete geçmesi planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

patnos-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu