Ekonomi

SASA, üretim süreçlerinde yapay zekaya hazırlanıyor

  • Türkiye’nin lider, dünyanın lider polyester üreticisi SASA Polyester, dünyanın en büyüklerinden biri olan Adana’daki tesislerinde üretim süreçlerinde yapay zeka uygulamalarından yararlanmaya hazırlanıyor.
  • Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Erdemoğlu ve SASA Polyester Genel Müdürü Dr. Mustafa Kemal Öz’ün de aralarında bulunduğu SASA yönetimi, dünyanın önde gelen yapay zeka araştırma kurumlarından biri olan Berlin merkezli ZEKİ’yi ziyaret ederek bilim insanlarından brifing aldı.
  • Türk asıllı Alman bilim insanı Prof. Dr. Şahin Albayrak tarafından kurulan Deneyimlenebilir Yapay Zeka ve Dijitalleşme Merkezi (Almanca: ‘Zentrum für erlebbare Künstliche Intelligenz und Digitalisierung’) ZEKİ, Alman devletinin 3 bakanlığı tarafından da destekleniyor. dünyanın önde gelen tüm Alman özel sektör şirketleri gibi. yapay zeka Ar-Ge merkezi.
  • SASA Polyester Genel Müdürü Dr. Mustafa Kemal Öz: “Gelişmiş proses kontrolünü, en güncel otomasyon sistemlerini ve bilgi teknolojilerini yapay zekanın katkısıyla SASA üretim süreçlerine entegre edeceğiz. “Üretimin her aşamasında gerçek zamanlı veri analizi yaparak üretim verimliliğimizi artıracağız.”

Türkiye’nin başkanı ve dünyanın önde gelen polyester üreticilerinden biri olan SASA Polyester, Adana’daki üretim tesislerinde birçok farklı alanda yapay zeka uygulamalarından yararlanmaya hazırlanıyor. SASA yönetimi, Türk bilim insanı Prof. Dr. Şahin Albayrak tarafından kurulan ve yapay zekanın somut uygulamaları alanında dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olan Berlin’deki Deneyimlenebilir Yapay Zeka ve Dijitalleşme Merkezi ZEKİ’yi ziyaret ederek, hakkında brifing aldı. yapay zeka alanındaki son gelişmeler. Yapay zekanın süreçlerindeki potansiyel kullanım alanları hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Erdemoğlu ve SASA Genel Müdürü Dr. Mustafa Kemal Öz’ün de aralarında bulunduğu SASA heyeti, 15-16 Ocak 2024 tarihlerinde ZEKİ’nin Berlin’deki genel merkezinde 2 günlük bir çalıştaya katıldı. İlk gün SASA heyeti bilgi aldı. Yapay zeka alanındaki son gelişmeler ile ZEKİ’nin halihazırda üzerinde çalıştığı somut yapay zeka ve dijitalleşme projeleri hakkında bilgi veren etkinlikte, merkezin kurucusu Prof Dr Şahin Albayrak ve Berlin Teknik Üniversitesi’nden bilim insanı Fikret Sivrikaya’nın detaylı sunumları dinlendi. Çalıştayın ikinci gününde SASA Genel Müdürü Dr. Mustafa Kemal Öz başta olmak üzere SASA yöneticileri, şirketin üretim süreçleri ve potansiyel yapay zeka kullanım alanları hakkında ZEKİ bilim kuruluna bilgi vererek görüş alışverişinde bulundu.

ZEKİ, özellikle yapay zekanın somut kullanım alanlarına yönelik yaptığı çalışmalarla, yapay zeka konusunda dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor. Türk asıllı Alman bilim adamı Prof. Dr. Şahin Albayrak tarafından kurulan merkez, Alman devletinin üç farklı bakanlığının yanı sıra özellikle otomotiv ve kimya alanlarında dünya devleri arasında yer alan Alman şirketlerinden de destek alıyor. . Merkez, gerçek zamanlı veri analiz kapasitesinin artırılması, böylece günlük yaşamın insan hayatını kolaylaştıracak ve verimli hale getirecek şekilde dijitalleştirilmesi için çalışıyor.

Genel Müdür Öz: SASA, yapay zekayla sadece üretici değil, teknoloji öncüsü olacak

Ziyarette SASA üretim süreçlerine ilişkin detaylı bir sunum yapan Genel Müdür Dr. Mustafa Kemal Öz, yapay zeka uygulamalarını kullanarak yönetim, sürdürülebilirlik ve genel iş süreçlerinin yanı sıra üretim süreçlerini de tam dijitalleşmeye hazırlamayı planladıklarını belirtti. Öz, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Gelişmiş proses kontrolünü, en son otomasyon sistemlerini ve bilgi teknolojilerini yapay zekanın katkısıyla SASA üretim süreçlerine entegre edeceğiz. Üretimin her aşamasında gerçek zamanlı bilgileri analiz ederek üretim verimliliğimizi artıracağız. Bu sayede maliyetlerimizi aktif olarak kontrol altına almış olacağız.

Yapay zeka uygulamalarının, üretim süreçlerimizin yanı sıra yönetim, sürdürülebilirlik, insan ve süreç güvenliği ile çevre yönetimi konularında da şirketimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bir bütün olarak bakıldığında yapay zeka uygulamaları şirketimizin rekabet gücünün artırılmasında kritik rol oynayacak, daha akıllı ve hızlı kararlar almamızı sağlayarak küresel arenadaki lider konumumuzu güçlendirecektir. “Yapay zeka ile SASA sadece üretici değil aynı zamanda teknoloji öncüsü olacak.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu