Haber

Rusya Gübre Sanayicileri Derneği: Gübre üretiminde ABD’yi geçtik

Rusya Gübre Üreticileri Birliği Lideri Andrey Guryev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Rusya’nın mineral gübre üretiminde ABD ve Hindistan’ı geride bırakarak Çin’in ardından ikinci sırada yer aldığını söyledi.

guryev, “Üretimde ABD ve Hindistan’ı geride bıraktık ve bugün Çin’den sonra dünyanın en büyük mineral gübre üreticisiyiz”söz konusu.

Guryev, son 10 yılda Rusya’da her türlü gübre üretiminin yüzde 40 artarak 55 milyon tona ulaştığını, iç piyasaya arz hacminin ise 2,5 kat artarak 13,2 milyon tonla rekor seviyeye ulaştığının bilgisini verdi.

Rusya’nın 2021’de 37-38 milyon tonluk uluslararası sevkiyat hacmiyle dünyanın en büyük gübre ihracatçısı olduğunu belirten Guryev, yaptırımlar ve diğer sorunlar nedeniyle 2022’de ihracatın yaklaşık yüzde 15 azaldığını vurguladı.

Uluslararası Gübre Derneği’nin verilerine göre 2022 başında dünyanın en büyük gübre üreticileri Çin (yüzde 30), ABD (yüzde 13), Rusya (yüzde 12), Hindistan (yüzde 10) ve Kanada (yüzde 9) oldu. ). Gübre ihracatında Rusya (yüzde 15) birinci, Çin (yüzde 13) ikinci ve Kanada (yüzde 7) üçüncü sırada yer aldı.

karapurcekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu