Haber

Resul Kurt: Hem depremle hem de acıyla uğraşıyoruz

Yılan ve akrep tehlikesi nedeniyle özellikle kırsal kesimlerde vatandaşların konteynerlere ve kalıcı konutlara yerleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kurt; Deprem ve heyelan riski nedeniyle bazı köylerin taşınması gerektiğini belirtti.

Resul Kurt, Adıyaman’da tütünün ekonomiye büyük katkı sağladığını, Adıyaman’da tütünün ekonomiye büyük katkı sağladığını ve Adıyaman’da ailelerin tek geçim kaynağının tütün olduğunu söyledi. Bölgenin ikliminin sadece tütün üretimine uygun olduğunu vurgulayan Kurt, vatandaşların tütünün yasaklanmaması yönünde talepleri olduğunu söyledi.

Kürt, Adıyamanlı hemşerilerimizde her yerde var ama Anadolu’da ‘Anadolu irfan’ dediğimiz Adıyaman ile Malatya insan profili bakımından birbirine çok yakın ve çok benziyor.”söz konusu.

Adıyaman’daki son durumu anlatan Kurt, “Adıyaman’da toplam 205 bin bağımsız bölüm var. 65 bin 842’si ağır ve yıkılmış durumda. Yani ağır hasarlı 66 bin oturulamaz bağımsız bölüm var. Orta hasarlı binaların da durumu iyileştirilecek. Şu anda 21 bin 641 bina var. Yaklaşık 22 bin orta hasarlı bina. Binaların yüzde 90’ının hasarlı olduğunu söyleyen Kurt, “Yüzde 40’a yakın ağır ve orta hasarlı binalarımız var. 90 bin hafif hasarlı, 27 bin 478 hasarsız binamız var. Özellikle Adıyaman’ın Kahta ilçesinde hasarsız bina sayısı daha fazla. “Adıyaman’ın yaklaşık yüzde 10’u depremde hasarsız diyeceğiz. Bunun yüzde 90’ı az, orta veya ağır hasarlı yıkılan binalardan oluşuyor.”ifadeleri kullandı.

Kürt, “8 binin üzerinde can kaybımız var. Özellikle depremden etkilenen iki ilimiz Hatay ve Adıyaman daha geniş bir alana yayıldı. Tabii depremden en çok etkilenen diğer iki ilimiz Kahramanmaraş ve Malatya’da daha fazla yerel, özellikle bölge bazlı, tabandan kaynaklanan depremler söz konusudur… Çelikhan ilçesine gittim. Dağ yarılacak mı? Bildiğin dağ yarıldı, parçalandı, korkunç bir felaket var. Adıyaman halkı olarak ayakta kalmaya çalışıyoruz. Yavaş yavaş şehre dönüş başladı. Beşerler evleri zarar görmemiş olsa bile artık evlerine giremiyor. O manevi kaygılar ve etkenler yüzünden…”söz konusu.

“Bir yanda deprem, bir yanda acılarla uğraşıyoruz”dedi Kurt, “Deprem sadece jeolojik bir olay değil. Ekonomik sonuçları var, fizyolojik sonuçları var, manevi sonuçları var. Şimdi birçok Adıyamanlı kardeşimiz enkaz altında kaldığı için uzuvlarını, kollarını, bacaklarını kaybetti veya ruhsal travmalar yaşadı. Bir arkadaşımız diyor ki ben çocuğumu binaya sokamam. Aslında Adıyaman’da bir yandan depremle, bir yandan da depremin geride bıraktığı acıyla uğraşıyoruz.”ifadeleri kullandı.

Kurt, çadır talebinin olmadığını söyledi. “Halkımızın çadır talebi yok. Şu anda çadır ihtiyacı olan herkesin çadır ihtiyacı karşılanıyor. Adıyaman çok sıcak bir yer. Özellikle kırsal kesimde akrep ve tehlikeli yılanlar var. Bunları koymamız lazım. İnsanlar hemen konteynırlara.Kırsal sağ olsun Bakanımız Süleyman Soylu bu konudan çok memnun.AFAD da çok ilgili.Özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımız için konteyner hatta kalıcı köy evleri yapmak için hızlı bir girişimde bulundu. alanlar.”söz konusu.

Kürt, “Konut sorununu bir an önce çözmemiz lazım. Çelikhan ve Adıyaman merkeze bağlı, tabanların çok zor olduğu ve metrelerce karın olduğu köylerde özellikle dağ köylerinde evleri bir an önce bitiremezsek daha önce bitiremezsek” Kasım ayında köy konutları dediğimiz 3 ayda bitirilebilir.Bu insanlara yani vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde kalıcı konutlar sağlayabilirsek, yaparsak sorunları çözmüş oluruz. Adıyaman merkezdeki konteyner ihtiyacının neredeyse yarısı tamamlandı. Ancak takdir edersiniz ki Türkiye’nin konteyner üretim kapasitesi sınırlıdır. Yurt dışından özellikle Çin’den önemli miktarda konteyner geliyor. Bunlar deprem bölgesindeki mağdurlarımıza dağıtılıyor. Vatandaşlarımız çadır istemiyor, konteyner, prefabrik ve kalıcı konut talepleri var.”ifadeleri kullandı.

Taşınması gereken 3 köy olduğunu söyleyen Kurt, şunları kaydetti: “Adıyaman’ın belli bölgelerinde özellikle bazı köylerde deprem ve heyelan riskinden dolayı köylerin taşınması gerekiyor. Mesela Kuyucak köyümüz var, Koçali köyümüz var, Palanlı köyümüz var. Palanlı Köyü 42 yıllık geçmişe sahip bir köy. bin yıllık 42 bin yıllık dağ keçisi resimleri olan bir köy Kampüs Heyelan riski olan yerlere köylerin taşınması gerekiyor Şimdi o köylerden o insanları alıp kalıcı konutlar yapmak üzereyiz heyelan riski olmayan yerlerde o köylüyü ikna etmeniz gerekiyor bazen köylü bulunduğu bölgeden başka bir bölgeye gitmek istemiyor onu ikna etmeniz gerekiyor kurumları ikna etmeniz gerekiyor bizim işimiz çok zor.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu