Haber

prof. Dr. Hüseyin Öztürk’ten Olası İstanbul Depremi ve Tsunami Açıklaması

İstanbul’da olası depremle ilgili maketler yapılmaya devam ediyor. prof. Hüseyin Öztürk, deprem sonrası olası çökme nedeniyle oluşacak tsunami ile ilgili varsayımlarını anlattı. Öztürk, yaptığı açıklamada tsunami ile ilgili olarak, “Önce suyu alacak sonra geri verecek. Bir dakika içinde su kıyıdan çekilmeye başlar. Sular çekilince ne olacak, tekneler oturacak” dedi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Habertürk TV’de katıldığı canlı yayında İstanbul’da yaşanabilecek olası depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte Prof. Dr. Hüseyin Öztürk’ün açıklamalarından satır başları:

“İstanbul depreminden sonra İstanbul’da yaşananlara dönüp iyice bakmamız gerekiyor. İstanbul’da yaklaşık her 500 yılda bir büyük bir deprem olur. 1509’da ne olduysa o olacak. Ama atalarımızın yeni aldığı 40 yıllık dar bir şehirdi. Beyazıt ona rağmen şehirde kalamaz ve Edirne’ye gider. Saraydan çıkar ve Gülhane’de bir çadır kurar. Böylesine büyük bir yıkıma neden olan bir deprem, ölüm.”

“Bundan sonra deprem olmaz. Peki bu depremde ne olacak? Marmara Denizi’ni modelliyoruz. Burada üç adet huni benzeri derin çukur bulunmaktadır. Çınarcık, Tekirdağ ve merkez çukuru. Üç tanesi bin metreden daha derin.”

“Neden huni? Toz içinde evrimleşmemiş olsalardı bu olmayacaktı. Bir sonraki depremde şimdi çökecekler mi? Bizim hesabımıza göre 2-3 metre çökecekler. Yılda 7 milimetre çöktüğü sanılıyor. Bu da 500 yılda 3 buçuk metre eder.”

“Bu çökme nedeniyle oluşabilecek tsunaminin modellemesini yaptık. 120 kilometre boyunca iki fay kırılacak. Çınarcık ve Kumburgaz. Enlemesine 20 kilometre çerçeve fayları vardır. 2 metre ve 3 metre civarında oturma durumunda ne olacağına baktık.”

“Bunu gördük. Burada bir sarsıntı oldu. Deniz kıyıdan su çekecek. Önce suyu alacak, sonra geri verecek. Bir dakika içinde su kıyıdan çekilmeye başlar.

Sular çekilince ne olacak, kayıklar oturacak. Aslında teknelerimizin rıhtımları 2 metre bile derinlikte değil.

Ardından dalgalar 8-10 dakikada gelir. Bunlar 2-3 metre büyüklüğündeki dalgalardır. Yalnız bu bir modelleme, hangi veriyi girerseniz bilgisayar ona göre sonuç veriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu