Ekonomi

Principal Financial, prim ve yatırım gelirinin karı artırdığını bildirdi

Önde gelen sigorta şirketlerinden biri olan Primary Financial Group, yüksek primler ve yatırım gelirlerindeki artış nedeniyle dördüncü çeyrek kârında artış bildirdi. NASDAQ:PFG’de listelenen şirket, bu mali büyümeyi Pazartesi günü duyurdu.

Sigortacı ayrıca, seyreltilmiş hisse başına düzeltilmiş işletme faizinin bir önceki yıla kıyasla 2024’te %9 ila %12 artmasını bekleyerek büyüme öngörüyor. Bu tahmin, özellikle bilinmeyen ekonomik zamanlarda sigorta ürünlerine olan talebin güçlü kaldığı sektör eğilimiyle tutarlıdır. İşletmeler ve bireyler, ekonomik yavaşlama dönemlerinde bile sigortaya öncelik verme eğilimindedir.

Şirketin küçük ve orta ölçekli işletmelere çalışanlara sağlanan fayda planları ile hizmet veren özel sosyal yardımlar işletmesi, 31 Aralık’ta sona eren üç ayda prim ve ücretlerde %9 artışla 791,4 milyon dolara ulaştı.

Mevcut yüksek faiz oranı ortamından yararlananPrincipal Financial, ABD Hazine tahvilleri ve yüksek dereceli tahviller gibi varlıkları içeren yatırım portföyünden daha fazla kazanç elde edebildi. Firmanın dördüncü çeyrekteki net yatırım geliri, önceki yılın çeyreğine göre 981,4 milyon $’a göre önemli bir artışla 1,13 milyar $ olarak bildirildi.

Çeyreğe ilişkin düzeltilmiş işletme faydaları da artarak 440,5 milyon dolara, yani seyreltilmiş hisse başına 1,83 dolara ulaştı. Bu rakam, önceki yılın 394,3 milyon $’ına veya hisse başına 1,58 $’a göre bir artışı temsil ediyor.

Ayrıca Iowa merkezli Des Moines şirketinin yönetim altındaki varlıkları %9,3 artışla 694,5 milyar dolara yükseldi. Yönetim altındaki varlıklardaki bu büyüme, şirketin güçlü performansını ve sermayeyi aktif olarak çekme ve yönetme yeteneğini yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu