Sağlık

Mücadeleyi HEP-SEN Kazandı, Hemşireler Artık Eczanelerden İlaç Taşımayacak

Denizli Acıpayam Devlet Hastanesi’ndeki hemşirelerin görev tanımları dışında eczaneden ilaç taşıdığını anlatan Salman, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Denizli’deki HEP-SEN hareketimiz diğer illerimiz gibi tüm çalışmaları yürüttü. Bu konuyla ilgili gerekli işlemler. Yaptığımız çalışmalar sonucunda gerekli düzenlemeler yapılarak hemşirelerimizin bu sorunu çözüme kavuşturuldu. Halkımızın ve bakım bekleyen hastalarımızın sağlığı için 7/24 kesintisiz hizmet veren hemşirelerimize hayırlı olsun. Gerek ilimizde gerekse ülkemizde bu sorunun yaşandığı tüm hastanelerde kararlı çalışmalarımızın sonuç vereceğine yürekten inanıyoruz, siz de inanın. Elbette tek sorunumuzun bu olmadığını biliyoruz; bu sorunu çözdüğümüz gibi, belirlediğimiz ana sorunları da başlık başlık çözmek için her türlü çabayı göstereceğimize sizi temin etmek istiyoruz. ” söz konusu.

En temel sorunumuz: İstihdam eksikliği

“Sahada başta hemşireler olmak üzere yeterli sağlık çalışanı bulunmuyor” diyen Salman, “Bu durum çalışanların aşırı iş yükü altında ezilmesine, tükenmişlik sendromu yaşamasına ve yıllık izinlerini bile kullanamamasına neden oluyor.” Sağlık çalışanlarının eksikliği hem sağlık hizmetlerinin kalitesini düşürüyor hem de çalışanların sağlığını ve motivasyonunu olumsuz etkiliyor. “Bu durum siz değerli insanlarımızın hak ettiği bakım ve tedaviyi almasını engellemektedir” dedi.

Bir diğer sorunumuz: Görev kapsamı dışında çalışmak

Sağlık çalışanlarının görev tanımlarına uymayan işler yapmak zorunda kaldıklarını kaydeden Salman, “Denizli Devlet Hastanesi’nde hemşireler bir sekreterin ya da doktorun yapması gereken işleri yaptıkları için görevlerini ve hasta bakımını tam olarak yerine getiremiyorlar. Bu konudaki görüşmelerimize rağmen hastane yönetimi bu uygulamadan vazgeçmiyor ve halkın sağlığını ikinci ve üçüncü plana koyuyor. Denizli Devlet Hastanesi’nde birimler arasında farklı çalışma sistemleri uygulanmakta, bazı birimlerde hem malzeme hem de çalışan/hasta oranları yüksek tutularak hizmet verilmekte; Bazı birimler istemedikleri bir çalışma sistemine mecbur bırakılıyor ve haksız bir yöntem ayrımı yapılıyor. Bu durum yönetime bildirilmesine rağmen herhangi bir düzenleme yapılmadı” dedi.

HEP-SEN Denizli İl Temsilcisi Erdem Salman, sendika olarak yürüttükleri çalışmalar sonucunda Denizli Acıpayam Devlet Hastanesi’nde hemşirelerin ‘eczaneden ilaç taşıma’ görevinin hastane yönetimi tarafından sonlandırıldığının müjdesini verdi.

Liyakatin göz ardı edildiği bir sorun daha: Randevu adaletsizliği

Salman sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef siyasi, sendikal ya da bireysel ilişkiler kullanılarak genel idari hizmetler sınıfına atanan sağlık çalışanları var. Bu durum hem sağlık sektöründe çalışanların haklarını gasp ediyor hem de sahadaki işçi açığını artırıyor. Halkımıza sesleniyorum, bakım aldığınız bireyleri kimlerin, nasıl seçtiğini, o bireyleri yönetenleri sorgulama hakkınız yok mu? Siyasi çıkar mı yoksa profesyonel eller mi sizi ve hasta yakınlarınızı kurtaracak? Bunun bilincinde olarak Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’ne bu uygulamadan vazgeçilmesi için yazılı başvuruda bulunduk ancak yanıt vermediler. Biz bununla kalmadık, Kamu Denetçiliği Kurumu’na da başvurduk, elimizden geleni yapmaya da devam edeceğiz. Biz devletin memuruyuz ve sendikamızın Denizli temsilcisi olarak Sağlık Çalışanlarının hak ve menfaatlerini korumaya çalışıyoruz. Bu çabamızda, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, hakikatten, adaletten, doğruluktan ve kanunlardan kopmadan, onun belirlediği hedefe doğru yürüyoruz. Sağlık Çalışanlarının sorunlarını çözmek için çözüm odaklı bir çalışma sistemi kurulana kadar bahsettiğimiz tüm sorunların ve aldığımız girişimlerin takipçisi olacağız. “Tüm sağlık çalışanlarını çabalarımıza destek olmaya davet ediyoruz.”

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haberizmit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu