Haber

Macron, Abbas ve Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmelerinde Gazze ve Batı Şeria’daki durum ele alındı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron ve Abbas’ın telefon görüşmesi sırasında insani ateşkes konusunu ve Batı Şeria’daki durumu değerlendirdiği belirtildi.

Toplantıda Macron’un Batı Şeria’da Filistinli sivillere yönelik şiddeti kınadığı ve İsrailli yetkililerden bu duruma son verilmesini istediği bildirildi.

“Her iki başkan da Batı Şeria’yı zayıflatacak hiçbir şey yapmamanın önemi konusunda hemfikirdi.” Kelimenin kullanıldığı açıklamada, iki liderin, Filistinlilerin devlet kurma arzusunun karşılanması için siyasi sürecin yeniden başlaması gerektiğini belirttiği bildirildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı (Macron), Fransa’nın savaşın sonlandırılması ve bölgedeki herkes için barış ve güvenliğin yeniden tesis edilmesi yönündeki tüm bölgesel ve uluslararası çabalara katkıda bulunduğunu hatırlattı.” ifadelerine yer verildi. Söylendi.

Macron’un Netanyahu ile yaptığı görüşmede Gazze’de devam eden saldırılar nedeniyle çok sayıda sivil kaybının yaşandığına ve Gazze’deki sivillerin korunması gerektiğine dikkat çektiği kaydedildi.

Açıklamada Macron’un bölgede acilen insani ateşkes sağlanması gerektiğini, bunun daha sonra ateşkese dönüşmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi.

Açıklamada Macron’un Netanyahu’ya Batı Şeria’da Filistinli sivillere yönelik artan şiddetten endişe duyduğunu söylediği ve bu durumu kınadığı belirtildi. “(Macron) bu şiddetin yayılmasını önlemek ve sükuneti korumak için her şeyin yapılması gerektiğinde ısrar etti.” bilgi verildi.

Açıklamada Macron’un, Gazze’deki durumun bölgeye yayılmasının önlenmesi gerektiğini vurguladığı ve Filistin meselesine iki devletli çözümün Ortadoğu’da istikrarı sağlayacağını söylediği kaydedildi.

Açıklamada, Macron’un Netanyahu ile Gazze’deki esir sorununu da görüştüğü, Macron’un İsrail’in kendini savunma hakkına sahip olduğunu söylediği ve “Fransa’nın terörle mücadelede bu ülkeyle dayanışma içinde olduğu” belirtildi.

haberkurucasile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu