Haber

Japonya, Rusya’ya çelik, alüminyum ve oyuncak ihracatını yasakladı

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 7 Nisan itibarıyla Tokyo, Rusya’ya çelik, alüminyum ve bunlardan yapılan işlerin ihracatını yasaklıyor.

Ayrıca uçak, uzay aracı ve bunların motorları, dronlar, inşaat ekipmanları (ekskavatörler, buldozerler), elektrikli ekipmanlar (jeneratörler, navigasyon ekipmanları), kazanlar, optik ekipmanlar (kameralar, dürbünler), fiber optikler, oyuncaklar vb. Rusya’ya ihracatı yasak olan eserlerin listesi.

Ayrıca Japonya, Rusya’yı geçen yıl Mart ayında aldığı ticaret imtiyazı statüsünden çıkarma kararını 2024 yılına kadar uzattı. İmtiyazlı ülke statüsü listesinde olmayan ülkelerden yapılan ithal ürünler temel tarifeye tabi.

Tokyo ayrıca bu yıl Rusya’ya aşı, tıbbi ekipman, robot, radyoaktif malzeme, nükleer tesisler için ekipman, petrol ve gaz arama ekipmanı ihracatını da yasakladı.

Ukrayna’da özel askeri operasyonun başlamasından bu yana Japonya, Batılı ülkelerle birlikte Rusya’ya yaptırım uyguluyor. 21 Mart’ta Kiev’e yaptığı ziyarette Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile görüşen Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Ukrayna’ya ölümcül olmayan silah tedariki için 30 milyon dolar ayırma sözü verdi.

akcakocaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu