Sağlık

Eşrefpaşa Hastanesi akupunktur ve hipnoz tedavisine başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi hizmet ağını genişleterek akupunktur ve hipnoz tedavisine başladı. Poliklinikler, hastaların tedavi sürecini tamamlayıcı uygulamalarla randevu ile hizmet verecek. Vatandaşlar Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ve özel hastanelere göre daha düşük fiyatlar ödeyerek tedavi olabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi hizmet ağını genişletti. Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırmasıyla Eşrefpaşa Hastanesi bünyesinde Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları (GETAT) birimi kuruldu. Bakanlık tarafından yetiştirilen uzman hekimler, binlerce yıllık geçmişe sahip ve Batı tıbbı ile bütünleşmiş akupunktur ve hipnoz polikliniği ile GETAT ünitesinde tedaviye başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden bildirimlerle belirlenen ücret karşılığında hizmet verecek olan poliklinikte vatandaşlar artık özel hastanelere göre çok daha rahat bir şekilde tedavi olabilecek.

 

“Tıbbi tıbbın tedavisine tamamlayıcı destek”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi bünyesinde akupunktur tedavisi uygulayan uzman hekim Seda İrer, “GETAT ünitesi, Sağlık Bakanlığı’nın klasik ve tamamlayıcı tıp uygulamaları yönetmeliğinde belirtilen akupunktur uygulamalarını yapacağımız bir ünitedir. Akupunktur, vücuttaki belirli noktaların iğnelerle uyarılarak tedavi edildiği bir uygulamadır. Öncelikle kişinin sistemden faydalanıp yararlanmayacağına ve kaç seans tedavi alması gerektiğine ön görüşme ile karar verilir. Seanslar yaklaşık bir saat sürmektedir. Kendi tıbbi tıbbının yanında tamamlayıcı bir ek olarak devam eden bir uygulamadır” dedi.

 

“Akupunktur sigarayı bırakmada destekleyici tedavi olarak uygulanmaktadır”

Akupunkturun yönetmelikle belirlenen belirli hasta gruplarına uygulandığını belirten İrer, “Baş ağrısı, kas-iskelet sistemi ağrıları, sindirim sistemi sorunları, uykusuzluk, kaygı ve huysuzluk gibi problemlerde uygulanabiliyor. Ayrıca obezite ve kilo verme sorunu yaşayan ve sigarayı bırakan hastalarda temel tedavi olarak kullanılabilir. Çok başarılı sonuçlar alınabilir. Kronik hastalığı olan bireylerin yaşam kalitesini ve genel yeterliliğini artırmak için de uygulanabilmektedir. Etkileyici sonuçlar elde edilir. Eşrefpaşa Hastanesi doktorları olarak bu hizmeti verebildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

 

“İzmir için güzel bir galibiyet”

Eşrefpaşa Hastanesi’nde fizyoterapist olarak görev yapan uzman hekim Ayşegül Tubay, “Sağlık Bakanlığı uzun süreli hipnoz eğitimleri veriyor. Sonuç olarak, bir hipnoz uygulayıcısı olabilirsiniz. Hipnoz, hastanın gözlerini kapatarak bazı konuları görselleştirmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Derinlerde var olan bilgilerin yeniden işlenmesini sağlar. Travma tedavisinde de kullanılır ve hastanın önündeki ciddi tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Hastanemiz ve İzmir için güzel bir galibiyet oldu” dedi.

 

Randevu sistemi ile hizmet verecek

Akupunktur ve hipnoz tedavisi için randevu alınması gerekmektedir. Doktorlarla ön görüşme yapılarak tedavi planı belirlenir. Eşrefpaşa Hastanesi İlk Kayıt Birimi aracılığıyla gerekli bilgilere ulaşılabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu