Haber

Çinli yetkili: ABD, Tayvan’dan ayrılmayı planlıyor

PEKİN, 14 Haziran (Xinhua) — Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Zhu Fenglian, ABD’nin başından beri Tayvan’dan ayrılmayı planladığını söyledi.

Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında Zhu, ABD’nin vatandaşlarını Tayvan’dan tahliye etme planına dair yabancı basında çıkan haberler hakkında açıklama yaptı.

Bazı ABD’li siyasetçilerin uzun süredir Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı temel alıyor gibi göründüğünü belirten Zhu, bu kişilerin aslında sürekli silah satarak Tayvan’ı kışkırttığını söyledi.

Zhu, sözde “tahliye planının” ABD’nin Tayvan’ı yalnızca Çin’i kontrol etmek için bir piyon olarak kullandığını ve her an Tayvan’dan ayrılabileceğini herkese açık hale getirdiğini belirtti.

Sözcü, ABD’nin her zaman “önce ABD” doktrinini izlediğini ve kendi çıkarları için dünyada bir abluka ve çatışma yarattığını söyledi. ABD’nin Irak, Suriye veya Afganistan’daki ganimetleri toplayıp geri çekilerek bu ülkeleri kargaşaya, halkları sefalete sürüklediğini vurgulayan Zhu, ABD’nin şimdi de Tayvan’da yanlış politikalarını tekrarlamak istediğine işaret etti.

Zhu, Tayvanlıların ABD’nin Tayvan’a takviye mi yoksa zarar mı verdiğini anlayacak sağduyuya sahip olduğunu ve Tayvan’daki Demokratik İlerleme Partisi yetkililerinin adayı koruyup korumadığını veya adayı başını belaya sokup sokmadığını da değerlendirebileceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu