Haber

CHP Milletvekili Öztürk: Yurtta yaşamak öğrencilerin hakkıdır

ANKARA (İGFA) –İki hafta içinde 5 farklı öğrenci yurdunda meydana gelen asansör kazalarının ardından ülkenin birçok kentindeki üniversite öğrencileri odalarından yurt bahçelerine inerek kampüslerde protesto gösterileri yaparak, insanca yaşanabilir bir yurt talebiyle haklarını talep etti.

Bursa Uludağ Üniversitesi Süleyman Çelebi Erkek Öğrenci Yurdu’nda yaşanan protestonun ardından bir öğrencinin yurttan atılması talebiyle konuşmaya çağrılmasının ardından açıklama yapan Hasan Öztürk, “Bursa Uludağ Üniversitesi’nde öğrencilerimizin barınacağı 4 kişilik odalar Süleyman Çelebi Erkek Öğrenci Yurdu, geçtiğimiz ekim ayı başında 6 kişilik odalara dönüştürülerek yurdun kapasitesi yüzde 50 artırıldı. “Kapasite artışı hijyen sorunlarına, internet kısıtlamalarına, yemek yetersizliğine, kısacası niteliksiz barınmaya neden oldu. Öğrencilerin sorunlarının giderek arttığını belirtti.

“Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarımızdaki öğrencilerimizin sorunları üniversitelerin açıldığı günden bu yana devam ediyor. “İki hafta içinde Aydın, Muş, Rize, Ordu ve Çorum’da 5 asansör kazası yaşandı, bu kazalarda öğrencilerimiz yaralandı ve bu kazalarda 1 öğrencimizi kaybettiğimizi üzüntüyle belirtmeliyim.” Hasan Öztürk, öğrencilerin barınma haklarını karşılamakla yükümlü olan, kaliteli, temiz ve güvenli olması beklenen KYK yurtlarında yaşanan sorunların sadece asansör kazalarıyla sınırlı olmadığını sözlerine ekledi.

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, öğrencilerin anayasal haklarından biri olan sorunlarını dile getirdiklerini belirterek, ekim ayı başında başlattıkları protestolarla yurt yönetimini harekete çağırdı, barınma haklarını savundu ve yurt koşullarının iyileştirilmesini talep etti. “Öğrencilerin taleplerinin arkasında durduk ve onları protestolarında yalnız bırakmadık. “Öğrencilerin taleplerini öğrencilerle tespit edip yurt yönetimine aktardık, yapılan toplantılarda öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda eğitimlerine devam etmeleri gerektiğini aktardık.” Bir açıklama yaptı.

PROTESTOLARA KATILAN ÖĞRENCİLER AÇIKLAMAYA ÇAĞRILMIŞTIR

Öztürk, bugün aldıkları haberle bazı öğrencilerimizin katıldıkları protestolar nedeniyle yurt yönetimi tarafından ‘ihraç’ cezasıyla karşı karşıya kaldıklarını öğrendiklerini sözlerine ekleyerek, “Demokrasimiz ve özgür düşüncenin evi Öğrencilerimizin anayasal haklarını kullanarak yaptıkları protestoları yasal gerekçelerle mazur göstererek yurttan atılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını, aşağılık gördüğümüz üniversitelerimiz adına üzülüyor, engelleyici politika ve uygulamaların yapılmasını istiyoruz. Merkezi olması gereken üniversitelerde ve üniversite öğrencilerinin yaşam alanı olan yurtlarda düşünce özgürlüğünden derhal vazgeçilmesini istiyor, bunun bir daha yaşanmaması için tüm Rektörlüklerin ve yurt müdürlerinin uyarılmasını talep ediyoruz. “Öğrencilerimizi bu süreçte yalnız bırakmayacak, en temel hakları olan barınma hakları konusunda haklı çabalarında destek olacak, yurt yönetiminin haksız cezalandırma uygulamalarından vazgeçmesini istiyoruz.” dedi.

Öztürk, yurt yöneticilerini bu yanlıştan vazgeçmeye davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu