Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık dönemi BIST 30 endeksini baz alan kontrat güne yüzde 0,2 artışla 8.582,25 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 8.582,25 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 1,5 üzerinde 8.565,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 8.570,75 puana ulaştı.

Analistler, küresel borsaların ABD ekonomisinde artan yavaşlama işaretlerinin resesyona dönüşüp dönüşmeyeceği endişesiyle karışık bir seyir izlediğini, tüm gözlerin bugün dünya genelinde açıklanacak yoğun bilgi takviminde olduğunu belirtti.

ABD’de dün açıklanan verilerin istihdam piyasasındaki gevşemenin devam ettiğini gösterdiğini belirten analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için henüz erken olduğu yönündeki yönlendirmesinin işleri zorlaştırdığını ifade etti. Piyasalar yön bulmaya çalışıyor.

Analistler bugün ülkede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcı Anketi, İngiltere’de perakende satışlar, Avro Bölgesi’nde enflasyon, ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları ile ABD’de konut başlangıçları hakkında bilgi arıyor. İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışı. Yatırımcıların odağında olmayı sürdürdüğünü belirterek, teknik olarak endeks sözleşmesinde 8.600 ve 8.750 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu, 8.550 ve 8.420 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu