Haber

Bakan Soylu’dan Özgür Özel’e sert sözler: DHKP-C’li teröristlere sahip çıkıyor, CHP’de bunun hesabını soracak bir vatansever yok mu?

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında bulunduğu 22 sanık avukatın, terör örgütü DHKP-C’ye üye olmak ve yönetmek suçlamasıyla İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesince yargılandığı dava karara bağlandı. Duruşmaya kimi tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

KOZAĞAÇLI’YA 13 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, sanık Selçuk Kozağaçlı’nın DHKP-C terör örgütü içerisinde kod ismi kullandığını, yakalanan örgüt mensupları ile örgüt ortasında irtibat sağlamış olması, örgütün yurt dışı merkez komitesi ile şifreli yazışma yapabilme yetkisine sahip olduğunu belirtti. Heyet, bu münasebetlerle sanığı ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ cürmünden 12 yıl mahpus, ‘terör örgütü propagandası yapma’ cürmünden 1 yıl mahpus olmak üzere toplamda 13 yıl mahpus cezasına çarptırarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.

BARKIN TİMTİK 20 YILLA CEZALANDIRILDI

Mahkeme, sanık Barkın Timtik’in örgütsel toplantılara katıldığını ve örgütle yakalanan mensupları ortasında irtibat sağladığı münasebetleriyle ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’, ‘terör örgütü propagandası yapma’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘yasa dışı şova katılma’ suçlarından toplamda 20 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı ve tutukluluk halinin devamına hükmetti.

“CEZA HUKUKİ DEĞİL”

Karara tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve üyeler Barkın Timtik ve Oya Aslan’a kanıtsız bir evrak üzerinden verilen ceza tüzel değildir. Bu hukuksuzlukları yıllardır yaşayan bizler bu yanlış kararların tek tek geri alındığına da çok yakında şahit olacağız!” ifadelerini kullandı.

“CHP’DE HESAP SORACAK VATANSEVER YOK MU?”

Özel’e İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan sert yanıt geldi. Özel’in paylaşımını alıntılayan Soylu, Twitter’daki açıklamasında zehir zemberek sözler sarf etti. Süleyman Soylu, Teröristleri sözde “gazeteci” diye raporla korumaya çalışan CHP’nin artık de “özel” terörist sevicisi, mahkeme kararı ile terör örgütü üyesi olduğu tespit edilen ve mahkumiyet alan DHKP-C’li teröristlere sahip çıkıyor. CHP’de bunun hesabını soracak bir vatansever yok mu?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu