Haber

Arama Kurtarma Ekibimizde gönüllü olmak ister misiniz?

Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibine katılmak isteyen vatandaşlar için grup üyeliği başvuruları yeniden başladı.

Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibine katılmak isteyen vatandaşların sayısında ciddi artış olduğunu belirten Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, bu kapsamda istekli ekip üyeliği başvurularının yeniden açıldığını söyledi.

Başkan Yardımcısı Çolpan yaptığı açıklamada, “Deprem ve sel felaketleri bize afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda ne yazık ki yeterli bilgiye sahip olmadığımızı gösterdi.

Vatandaşlarımızın afet durumlarında insani yardım faaliyetlerinde yer alabilmeleri için ekibimize katılmaları ve gerekli eğitimleri almaları çok önemlidir. Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibimize katılmak isteyen gönüllü üyelerimiz, “AFAD Gönüllü Sistemi” kapsamında hafif arama kurtarma, yangın söndürme, temel ilk yardım ve insani yardım çalışmaları konularında eğitim alıyor.

Özellikle deprem afetlerinde arama kurtarma çalışmalarına meslek grupları gelene kadar o dönemde bölgede bulunan akraba, komşu veya vatandaşlar tarafından müdahale edildiğini bir kez daha yaşayarak öğrendik. Ekibimize katılacak gönüllülerimizin her biri, alacakları eğitimler sonucunda afet sonrası müdahale aşamasında gerçek davranış sergileme kapasitesine sahip olacaklardır.

Her türlü afete hazırlıklı olmak için önce kendimizi yetiştirmemiz gerektiğini asla unutmamalıyız. Kendimize ve çevremize fayda sağlamak adına uygulama kuralları olan Çorlulu hemşerilerimizi ekibimize katılmaya davet ediyoruz. Olası afet ve acil durumlarda görev alacak olan grup arkadaşlarımız aldıkları eğitimin ardından hayata umut verecek.

Başvuru yapacak grup üyelerimizde aradığımız ön koşullar şunlardır:

18-45 yaş arasında olmak, AFAD gönüllüsü olmak, arama kurtarma çalışmalarında görev yapabilmek, yükseklik korkusu (akrofobi), kapalı alan korkusu (klostrofobi), kan lekesi (hemofobi) olmamak, Bedensel engeli bulunmamak, Çorlu’da ikamet etmek, istisnai hallerde, kolay ulaşılabilir bir ulaşım yolu üzerinde ikamet etmek.

Gönüllülerimizin başvuruları değerlendirildikten sonra başvuru sahibine bilgi verilecektir.” söz konusu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ilichaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu