Haber

Abdulkadir Uraloğlu’ndan müjdeli haber! İstanbul-Ankara Süper Hızlı Tren için tarih verildi

Türkiye’nin ulaşımdaki vizyon projeleri büyük ilgi görüyor.

Binlerce vatandaşın seyahat standartlarını yükselten Yüksek Hızlı Tren (YHT), ulaşım ve konfor açısından sıklıkla tercih ediliyor.

Artan talep doğrultusunda yeni hızlı tren hatları da hizmete açılıyor.

Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yeni bir müjdeyi duyurdu.

Bakan Uraloğlu tarih verdi

Bakan Uraloğlu katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul-Ankara Muhteşem Yüksek Hızlı Tren projesi hakkında konuşan ve açılış tarihi veren Uraloğlu, projenin 2028 yılında başlayacağını duyurdu.

“Ankara’dan İstanbul’a 80 dakika sürecek”

Bakan Uraloğlu şu ifadeleri kullandı:

2028’e doğru ne olacak? Ankara İzmir Yüksek Hızlı Treninin açılışını göreceğiz. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Hızlı Treninin açılışını göreceğiz. Ankara-İstanbul Süper Hızlı Trenini başlatmış olacağız. Belki 2030’dan biraz sonra. 12 ilimiz YHT’den faydalanabilecek. Dolaylı olarak 19 ilimize. 2053 vizyonunda YHT’yi 52 ile ulaştırmış olacağız. Büyük Hızlı Tren ile Ankara’dan İstanbul’a 80 dakikada ulaşabilirsiniz.

“Türkiye’nin ilk otoyol ihtiyacını karşıladık”

Bakan Uraloğlu, demiryolu yatırımlarının arttırılması gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

AK Parti hükümetlerimiz döneminde güzel işler yaptık. Vatandaşlarımızın güvenini kazandık. Türkiye’nin ilk otoyol ihtiyacını karşıladık. Tabii ki hala ihtiyaç var. Ancak demiryolları tarafında güzel çalışmalar yaparak kilometre sayısını 14 bin kilometreye çıkardık. 2 bin 250 kilometre yeni hat yaptık. Gelecek projeksiyonunda 2028 yılına kadar neler yapabileceğimizi tasarladık. Sıfır emisyon noktasında demiryolu taşımacılığı çok daha değerli. Demiryolları konusunda daha fazlasını yapmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu