Haber

ABD’den misilleme saldırısı! Rusya, İran, Irak ve Suriye’den açıklama! Bilanço açıklandı!

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), üs saldırısına tepki olarak Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları’na ait hedeflere hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı 85 hedefin vurulduğunu duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden, saldırıların kendi emriyle gerçekleştiğini belirterek, “Üslerimize yönelik saldırılara karşılık vermeye devam edeceğiz” dedi.

ABD’nin Suriye ve Irak’a yönelik saldırılarına ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

RUSYA: ABD, BÖLGEDEKİ ÜLKELERİ ÇATIŞMAYA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞIYOR

ABD’nin Suriye ve Irak’a yönelik saldırılarına ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “ABD’nin Irak ve Suriye genelinde stratejik bombardıman uçaklarıyla yaptığı, onlarca hedefe zarar veren ve sivilleri öldüren hava saldırıları, Ortadoğu’daki politikasının saldırgan doğasını ve uluslararası hukuku tamamen hiçe saydığını bir kez daha dünyaya gösterdi. İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerinin ABD saldırılarına itaatkar katılımı, kimseye ‘uluslararası koalisyon’ yanılsaması yaratmamalı. Londra, Washington’daki patronlarının tamamen provokatif eylemlerini destekleme çabalarına henüz yanıt vermedi“dedi.

“ABD bölge ülkelerini çatışmaya sokmaya çalışıyor”

ABD’nin hava saldırılarının özellikle mevcut çatışmayı daha da alevlendirmek amacıyla tasarlandığının “açık” olduğunu vurgulayan Zaharova, şöyle konuştu: “ABD, son dönemde Irak ve Suriye’de İran yanlısı olduğu iddia edilen grupların hedeflerine neredeyse hiç ara vermeden saldırarak, kasıtlı olarak itti. Bölgenin en büyük ülkeleri çatışmanın içinde.” Onu yerleştirmeye çalışıyor. “Washington, cezasız kalacağına inanarak Orta Doğu’da kargaşa ve kaos yaratmaya devam ediyor.”
ABD Lideri Joe Biden’ın Ürdün’deki ABD üssüne yapılan saldırıya misilleme eylemi olarak tanımladığı son saldırıların hiçbir haklı gerekçesi olmadığını belirten Zaharova, şunları söyledi: “Egemen devletlere yönelik bu yeni ABD-İngiltere saldırganlık eylemini şiddetle kınıyoruz. . “Ortaya çıkan durumun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi aracılığıyla acilen ele alınmasını talep ediyoruz” dedi.

IRAK’TAN AÇIKLAMA!

Irak hükümeti, ABD’nin Irak’ta İran destekli milis gruplarına yönelik saldırısında 16 kişinin öldüğünü, 25 kişinin de yaralandığını duyurdu. Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin hava saldırılarının mevcut çatışmayı tehlikeli bir şekilde körüklediğini belirtti.

Irak hükümeti, ABD’nin Ürdün’deki saldırıya tepki olarak Irak’ta İran destekli Şii Haşdi Şabi güçlerine yönelik gerçekleştirdiği misilleme saldırısının bilançosunu açıkladı.

Irak Hükümet Sözcüsü Basim el-Awvadi’nin yaptığı açıklamada “ABD’nin Anbar’ın Akaşat ve El Kaim ilçelerinde sivil yerleşim yerleri ile güvenlik güçlerimizi hedef alan saldırıları sonucunda aralarında sivillerin de bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi de yaralandı.” El-Awwadi, ABD’nin saldırıdan önce Irak hükümetine bilgi verdiği yönündeki açıklamaları da yalanladı. Saldırının barış ve istikrarı sağlama çabalarını baltaladığını, Irak ve bölgenin güvenliğini uçuruma sürüklediğini vurgulayan El-Avvadi, şöyle konuştu: “Irak hükümeti topraklarını hesaplaşma alanı olarak reddettiğini yinelerken, koalisyon güçleri bu konudan sapıyor. Uluslararası toplumun kendilerine verdiği görev ve yetkiler Irak’ta güvenlik ve istikrara yönelik bir tehdit oluşturuyordu.” “verir”Sözlerini kullandı.

IRAK’TA 3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Irak hükümeti, ABD saldırısında ölenler için ülkede 3 günlük yas ilan etti.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Muhammed Şii Sudani, silahlı kuvvetlerimizde şehit olanların anısına tüm hükümet daireleri ve kurumlarında 3 günlük genel yas ilan edilmesi talimatını verdi.”Söylendi.

Haşdi Şabi Anbar Operasyon Komutanlığı da ABD’nin saldırısında 16 kişinin öldüğünü, 25 kişinin de yaralandığını bildirdi.

SURİYE’DEN AÇIKLAMA: ÇOK ASKER VE SİVİL ÖLDÜ

Şam da ABD’nin Irak ve Suriye’ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD saldırılarının uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamada “ABD saldırıları Orta Doğu’daki çatışmayı çok tehlikeli bir şekilde körüklüyor.”ifadeler kullanıldı.

Saldırılarda çok sayıda asker ve sivilin öldüğü de vurgulandı.

İRAN’DAN AÇIKLAMA: STRATEJİK HATA

İran, ABD güçlerinin Suriye, Irak ve Yemen’deki hedeflere yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarını kınayarak, “bölgedeki gerilimi tırmandırmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyecek stratejik bir hata” olarak nitelendirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin uluslararası hukukun açık ihlali olarak değerlendirdiği saldırıları kınadığını belirtti.

ABD yönetimi “Başka bir macera ve stratejik hata”“Bölgede gerilim ve istikrarsızlığın tırmanmasından başka bir şeye yol açmayacağı” şeklinde nitelendirdiği saldırıların olduğunu belirten Kenani, ABD’nin bu saldırılarla yalnızca Gazze saldırılarını sürdüren İsrail’in amaçlarına hizmet ettiğini öne sürdü. .

Bölgedeki çatışmaların boyut ve coğrafyasının genişlemesi tehlikesinin bulunduğunu, saldırıların devamının uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturabileceğini belirten Kenani, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) çağrıda bulundu. Bu saldırıları önleyin.

İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak Suriye ve Irak’ta İran destekli milisler ile Yemen’de Husiler füze ve insansız hava araçlarıyla ABD ve İsrail hedeflerine saldırmaya başladı.

Irak’ta İran destekli milisler, 28 Ocak’ta Ürdün-Suriye sınırındaki ABD askeri üssünü kamikaze insansız hava araçlarıyla vurmuş, saldırıda 3 ABD askeri ölmüş, 40’tan fazla kişi de yaralanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu