Ekonomi

ABD’de konut fiyatlarının 2024’te %5 artacağı tahmin ediliyor

Amerika Birleşik Devletleri konut piyasasının bu yıl konut fiyatlarında %5’lik bir artış görmesi ve mevcut konut arzındaki süregelen eksiklik nedeniyle daha önceki tahminleri aşması bekleniyor. Bu artış, üç ay önce öngörülen %3,3’lük büyümenin revize edilmiş halidir ve bu yıl için öngörülen %3,2’lik tüketici fiyat enflasyonunun üzerindedir.

Ankete 9 Mayıs ile 30 Mayıs tarihleri arasında katılan analistler, fiyatlardaki artışı, yakın gelecekte talebi karşılaması beklenmeyen uygun fiyatlı konut arzının sınırlı olmasına bağlıyor. Mortgage oranlarının yüksek seyretmesine rağmen konut fiyatları gerileme beklentilerine meydan okudu. Geçen yıl ortalama fiyatlar %6’ya yakın bir artış göstermiştir ve artış eğilimi devam edecek gibi görünmektedir.

Konut piyasası, pandemi sırasında konut fiyatlarında %45’lik bir artışla faiz oranı değişikliklerine karşı duyarlı olmuştur. Fiyatlar 2023’ün başından bu yana yaklaşık %8 artarak 2022’nin ikinci yarısındaki %5’lik düşüşten kurtuldu ve bu kısmen ABD Merkez Bankası’nın 525 baz puanlık kümülatif faiz artışlarından kaynaklandı.

ABD Merkez Bankası’nın en erken Eylül ayına kadar faiz indirimlerine başlamayacağı beklentisine rağmen, piyasa fiyatlaması Kasım ayını işaret etse de, konut fiyatları hala yükselişte. Bu tahminler için 20 metropol bölgesini izleyen S&P CoreLogic Case-Shiller bileşik endeksi temel teşkil etmektedir.

İleriye bakıldığında, o zamana kadar beklenen 200 baz puandan fazla faiz indirimine rağmen fiyat artış hızının 2025’te %3,3’e ve 2026’da %3,4’e yavaşlaması bekleniyor. Mortgage oranlarının mevcut %7’den bir tam puandan biraz daha fazla düşeceği tahmin ediliyor, ancak muhtemelen mevcut birçok ev sahibinin standart 30 yıllık mortgage için ödediği oranlardan daha yüksek kalmaya devam edecek.

Wells Fargo Yatırım Enstitüsü’nde reel varlık stratejisi başkanı olan John LaForge, ABD’li ev sahiplerinin yaklaşık yarısının %4’ün altında sabit ipotek oranlarını güvence altına aldığını ve bunun da arzı sabit tutması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte, konut satın alınabilirliğinin bir zorluk olmaya devam ettiğini de belirtti.

30 yıllık sabit mortgage oranı son 23 yılın en yüksek seviyesi olan %7,9’un sadece 90 baz puan altında bulunuyor. Mart ayında tahmin edilenden yaklaşık 40 baz puan daha yüksek olan bu oranın bu yıl ortalama %6,88 olacağı tahmin ediliyor. Bu oranın 2025 yılında ortalama %6,27’ye, 2026 yılında ise %5,97’ye düşmesi bekleniyor.

Capital Economics’te ABD emlak ekonomisti olan Thomas Ryan, ev sahiplerinin kademeli olarak daha yüksek mortgage oranlarına uyum sağlamasıyla birlikte, daha uygun fiyatlı ikinci el ev arzının piyasaya gireceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, arzdaki artışın kademeli olması muhtemeldir; analistlerin %92’si önümüzdeki iki ila üç yıl içinde uygun fiyatlı konut arzının talebi karşılamayacağını öngörmektedir.

Genel konut arzı, pandemi öncesinde Nisan 2019’da görülen seviyelere ulaşmadı. Konut stoku geçen ay %9 artışla 1,21 milyon adede yükselerek Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, bu rakam ortalama bir evin medyan maaşın yaklaşık yedi katına mal olduğu bir ülkede konutlara yönelik güçlü talebi karşılamak için hala yeterli değil.

Toplam satışların %90’ından fazlasını oluşturan mevcut konut satışlarının, şu anda 4,1 milyon adet olan yıllıklandırılmış oranının yıl sonuna kadar yalnızca 4,3 milyon adede yükselmesi bekleniyor. Bu tahmin, pandemi sırasında satılan 6 milyondan fazla üniteden önemli ölçüde daha düşük.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

orhaneliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu